PRVNÍ POMOC 

Nová doporučení pro poskytování první pomoci
Zdroj: Neviditelný pes
Datum vydání: 30.4.2001
Autor: MUDr. Olga Wildová


Které příhody vyžadují v létě nejčastěji první pomoc ? 

  Léto s krásným a horkým počasím se blíží, proto uveřejňujeme několik dobrých rad, jak předejít akutním příhodám nebo jak při nich poskytovat jednoduše a účinně první pomoc.
Příklad první:
· Žena s alergií na bodnutí hmyzem vypila otevřený pohárek Coca-Coly a náhle si uvědomila, že s tekutinou spolkla i vosu - nelze vyloučit, že již utopenou. Nejdříve měla nauzeu, spíše z estetických důvodů, ale nezvracela. Hned se zeptala spolurekreujících se na pláži, zda mezi nimi není lékař. "Určitě se udusím" znervózněla a začala hyperventilovat. 
· Zavolali byste rychlou lékařskou pomoc? Byla by vhodná metoda "prst do krku" a doporučit zvrátit obsah za každou cenu? Doporučili byste jí sníst větší krajíček chleba? Nebo byste ji uklidnili, že se nic nemůže stát a nenápadně poslouchali, zda do 10 minut neuslyšíte distanční inspirační stridor nebo astmaticky hvízdavé dýchání? Doporučili byste ledový obklad na krk ? Nebo na epigastrium? 
· Příhoda činí humorný dojem - skutečně se stala - a vosa byla dokonce v nemocnici fibroskopicky vytažena jako "corpus delicti". 
  Případ není ani jednoduchý, ani směšný. Živá vosa může při pomalém polknutí loku inkriminované tekutiny dát své žihadlo do kořene jazyka. Postižený, i když není alergický, to ihned zaznamená jako bolest, během dvou minut má dyskomfort, podobný akutní faryngitidě. Stres s převahou sympatiku často nedovolí převládnout nauzeóznímu nucení na zvracení. Hlavní problém je měkký edém kořene jazyka.
  Vždy uklidníme, posadíme, hlavu v neutrální poloze mezi záklonem a předklonem, spíše skloněnou lehce do předklonu. Doporučíme vypláznout jazyk. Nehledě na málo estetické pocity stlačíme ukazovákem a prostředníkem, zaklesnutým za kořen jazyka, jazyk co nejvíce dopředu. Prsty se pro tento manévr hodí podstatně lépe, protože citlivěji, než užití jakéhokoliv improvizovaného nástroje, jako je např. ohnutá lžíce.
  Má-li kdokoliv Sanorin či Nasivin, Otrivin, lze jej nastříknout do hypofaryngu. Nasivin má trysku a stlačitelnou plastovou lahvičku a vytvoří vějířovitý postřik Rozetřeme tekutinu prsty. Tlak prsty rukou může vykonávat alespoň 15 minut i sám postižený. Zavoláme přece jenom zdravotnickou záchrannou službu - je vybavena i pro kritický edém hrtanu a kořene jazyka - buď k časné tracheální intubaci nebo k nouzové minitracheostomii speciální soupravou.
  Alergici mohou vyvinout nejen lokální reakci na žihadlo ale i jiný obraz alergicko-anafylaktické reakce, jako je Quinckeho edém, spastická bronchomotorická reakce. Dáme proto vždy přednost zavolání rychlé lékařské pomoci. Kolem krku raději ovineme studený obklad. Pokud jsou k dispozici ledové kuličky z mrazničky, je vhodné je cucat nejméně po dobu 15 minut.
Mrtvá, tzv. utopená vosa sklouznutím skrze hypofarynx nečiní obtíže - a v žaludku u alergiků pravděpodobně také ne; v literatuře jsem nenašla relevantní údaje kromě výše uvedené fibroskopie, která byla sice zajímavá, ale všichni byli odborného mínění, že nepřinesla žádný léčebný efekt.
Ještě dodáme, že existuje zkřížená alergie vosa a sršeň a odděleně od ní včela a čmelák.
Příklad druhý:
· Je horko a sucho a fouká teplý vítr. Na pláži se hraje rekreační volejbal. Později odpoledne jeden z hráčů po několika minutách varovných bolestivých příznaků vlevo v bedrech, vystřelujících až do levého třísla, dostane natolik typickou ledvinovou koliku, že si ji sám diagnostikuje. Zbledne, ztratí o všechno zájem, zaujme úlevovou polohu na boku, téměř s kočičím hřbetem. Opotí se, nemá třesavku. 
· První pomoc je založena spíše na dobré radě, popřípadě na předepsání receptu. 
· Kde vznikla chyba a co je možno nyní učinit? Doporučíte mu, aby ihned odjel do nemocnice na sono ledvin? Nebo se ponořit do vany s teplou vodou? Nebo si vzít Paralen ke zmírnění obtíží? 
  První chyba vznikla v nedostatku tekutin, resp. správného množství správných tekutin. Teplý suchý vítr a tělesná námaha v horku odkloní výdej "vody" z organismu extrarenálním směrem. Často ještě dříve, než se projeví pocit žízně, vznikne kolika z koncentrace především oxalátových krystalků v moči. Svého času postihly tyto akutní obtíže dokonce i české anesteziology, když zahájili svoji činnost na Maltě v horkém létě, ačkoliv bilance tekutin patří mezi významné atestační otázky.
  Nepochybně lze poradit, pokud si jsme jisti diagnózou: Teplá voda či sprcha jsou vhodné, ale je třeba je doplnit příjmem tekutin alespoň 1,5-2 litry/první 2 hodiny a sledovat k tomu výdej objemu moče - koncentrovaně žlutou barvu bez zarudnutí. Kombinuje se čaj a minerálka, nemají být studené. K tekutině lze připojit spasmoanalgetikum typu Algifen. Lze je doplnit např. i Reparilem v dražé.
  Pokud v průběhu uvedených 2 hodin nenastane podstatná úleva, pokud bude množství moče oproti přijaté tekutině minimální, když se přidruží třesavka, je na místě vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Ale i v případě, kdy se obtíže zmírní, popř. vymizí, je napříště třeba zvýšit přívod tekutin včas před rizikovými momenty.
Případ třetí:
  Mnoho dospělých "pálilo čarodějnice". Ošetřovali jsme ožehnutí obličeje a předloktí, presternální oblasti.
Všichni byli přivezeni rychlostí Formule 1 osobními vozy přátel, nikdo z nich však nebyl ošetřen. Část měla bolestivou grimasu. Část byla stresována natolik, že měla anxiózní vzhled i reakce.
Při popálení stále platí pro okamžitou první pomoc:
· Důležité je co nejdříve zchladit tkáň - studenou vodou, Coca-Colou - cokoliv je po ruce. Chladíme ihned a připravíme si studenou vodu do mikrotenového sáčku - vzduch z něho vytlačíme a poté jej zavážeme na dva uzly a přiložíme - nejčastěji právě na oblasti, které jsou uvedeny výše jako predisponované. Bývají nejčastěji popáleny, když náhle zavane vítr, obrátí se vítr, vyšlehnou plameny. 
· Mikrotenové sáčky přiložíme - pokud nemáme jako podklad hladkou a čistou textilii, přímo na popálené místo nebo na přiškvařenou tkaninu. Neužíváme ledové kuličky z mrazničky - delší kontakt vede ke zhoršení perfuze, nejen k ochlazení. Ponecháme tento improvizovaný chladící balíček až do odborného ošetření - kromě snížení teploty působí i analgeticky a zmírní celkové poškození teplem a lokální zánětlivou reakcí. 
· Okamžitě sejmeme prstýnky přes vlhkou vrstvu např. tenkého textilního kapesníčku, abychom nestrhli povrchní vrstvu kůže. Uvolníme piercing z boltců, z obočí, vyjmeme kontaktní čočky. Edém se vyvíjí do 30 minut, kdy může už dosáhnout bizarních rozměrů. 
· Využijeme popáleninového akupresurního bodu, který presujeme střídavým tlakem např. ostřejší špičkou propisovací tužky či zaostřené špejle apod. nejméně 20 minut. Rozvoj edému i neinfekční zánětlivé reakce kolem místa popálení se velmi významně omezí. 
· Lze podat jakékoliv analgetikum, které je k dispozici, pokud na ně popálený není alergický. Při současných rychlostech transportu do nemocnice není třeba uvažovat o perorálním podávání iontového roztoku k udržení bilance tekutin nebo k protišokové léčbě. Svlažíme rty spíše z psychologických důvodů. 
· I nevelké popáleniny zasahující riziková místa - obličej, oči, dlaně, plosky nohou, genitál - a popálení dětí jsou indikovány bez prodlení k odbornému vyšetření a ošetření.

zpět