Nemocnice Blansko chce koupit tomograf
Mladá fronta Dnes 10.3.2000 (am)

Blansko - Přestože v nedaleké boskovické nemocnici zhruba před dvěma měsíci uvedli do provozu nový počítačový tomograf a dalších pět je k dispozici v nemocnicích brněnských, všechny v okruhu dvaceti kilometrů, usiluje vedení Nemocnice Blansko o souhlas s koupí dalšího přístroje. "Koncepci nemocnice jsme založili na zřízení centra zaměřeného na léčení cévních mozkových příhod. Pro ně je tomograf nezbytným vybavením," obhajuje nutnost koupě přístroje nový ředitel nemocnice Ivan Kozák. Aby byla léčba účinná, je totiž třeba co nejrychleji udělat diagnózu. Rozhodující je její dobré stanovení a adekvátní léčba do tří hodin od mozkové příhody. "Rozhodnutí o koupi přístroje je výsledkem asi měsíčního intenzivního dialogu s primáři nemocnice," dodal Kozák. Blanenská radnice, která je zřizovatelem nemocnice, koupi tomografu podporuje. "Myslím, že mohu říci již dnes, že jsme získali podporu ministerstva zdravotnictví pro rozvojový program, který byl označen za zajímavý, reálný a životaschopný. Zbývá odstranit pouze administrativní překážky," komentovala nové směřování nemocnice starostka Věra Vachová. Názor, že koupě tomografu je pouze politickým krokem, odmítá. Tvrdí, že se jedná výhradně o intenzivní snahu radnice zajistit existenci a rozvoj nemocnice. "To je podle mého názoru povinností vůči občanům nejen Blanska," řekla. Počítačový tomograf bude podle Vachové v budoucnu běžným vybavením každé nemocnice. "Naše pobočka nemá právo do rozhodnutí nemocnice zasahovat. O koupi rozhodne komise ze zástupců ministerstva zdravotnictví a zdravotní pojišťovny. Všeobecně je ale považován za dostačující jeden tomograf přibližně na sto tisíc obyvatel, což na okrese Blansko již splňuje nový přístroj v Boskovicích," vyjádřil se k záměru pořídit do Blanska tomograf ředitel okresní pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Lubomír Kosek. VZP přitom hradí vyšetření na přístroji. Jedno přijde asi na tisíc korun, což při plném využití tomografu může být až milion korun měsíčně. Ředitel odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Augustin Špirk potvrdil, že odborná komise schvaluje jeden tomograf na přibližně sto dvacet tisíc obyvatel. "Počítačový tomograf patří mezi vybranou zdravotnickou techniku a o jejím umístění, provozu a obměně rozhoduje speciální komise. Nyní se však připravuje aktualizace kritérií a sítě rozmístění přístrojů," dodal Špirk. Vedení blanenské nemocnice kromě souhlasu k pořízení tomografu musí zároveň získat zhruba patnáct milionů korun na jeho koupi. Usiluje proto o státní dotaci. Pokud příspěvek nezíská, bude muset uvažovat o jiných způsobech financování, například na leasing. Takto financovala pořízení svého tomografu právě boskovická nemocnice poté, co jí ministerstvo zamítlo žádost o dotaci.