Všeobecná zdravotní pojišťovna se přetahovala s exekutorem o auto

Praha - Až poté, co soukromý exekutor nechal na odtahový vůz nalo­žit Tatru 613 ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové, podařilo se mu z této instituce vydolovat zaplacení 2,5 milionu korun, jež už několik let dlužila brněnské firmě Tamda. Po hodině na korbě odtahového vozu se tak šéfovská tatrovka vrátila na parkoviště před pojišťovnou.

Kvůli dluhu měla dokonce VZP obstaven bankovní účet, takže nemohla posílat peníze organizacím, například nemocnicím, což je její hlavní poslání. "Exekuci nařídil Obvodní soud pro Prahu-3," oznámil suše exekutor Milan Suchánek, než vstoupil do sídla pojišťovny.

"Exekuce? My někomu dlužíme? Vždyť všichni dluží nám na pojistném," nevěřila mluvčí VZP Kateřina Zamastilová. Po ověření připustila, že vedou s jedním z největších distributorů léčiv, firmou Tamda, už několik let spor. "Je to z dob, kdy lékárny prodaly brněnské společnosti pohledávky. Už jednou se stalo, že nám zablokovali účet, ale my jsme rozhodnutí napadli a museli ho zase odblokovat," řekla.

Tentokrát pojišťovna dluh uzna­la. Po jednáních s vedením VZP získal exekutor příslib, že dluh včetně poplatků za vymáhání zaplatí. "Je to pro nás směšná částka. Příkaz k zaplacení už jsme měli připraven, ale člověk, který to měl na starosti, odjel na dovolenou a zapomněl to vyřídit," uvedla ředitelka VZP Jiřina Musílková. Peníze na zaplacení vezme pojišťovna z provozních výdajů. "Nepoloží nás to, holt nekoupíme nové židle nebo počítače," uvedla Zamastilová. Dodala, že na platbách nemocnicím se to neprojeví.

Jde zřejmě o první spor, který došel až k zablokování účtu. Ten bude podle Suchánka znovu aktivní už od pondělí, aby nebyl narušen tok peněz. Exekutor byl s nátlakem na pojišťovnu připraven jít dál: prodat budovy či zpeněžit, movité věci. "Bylo rozumné, že zaplatili, exekuce stojí statisíce. Navíc, jak se říká, po nás chodí už jen smrtka," řekl Suchánek.
RADEK PLAVECKÝ, MF 3.8.2002


                                                        zpět