Články na toto téma, aneb připálený předvolební guláš....Povinné členství v komorách zachováno!

Po bouřlivé debatě dnes schválila sněmovna vládní návrh transplantačního zákona včetně většiny pozměňovacích návrhů poslanců. Nejvášnivější diskuse se ovšem týkala otázky, zda zachovat či zrušit povinné členství v profesních komorách. Poslanecký klub ODS se takřka jednomyslně postavil za návrh Marka Bendy, jímž by došlo ke zrušení povinného členství. Milan Carnoch (ODS) označil reakce prezidenta ČLK Davida Ratha za hysterické a vyjádřil názor, že členství v komorách má být otázkou cti, nikoliv povinnosti. Paradoxně jiný poslanec za ODS Jiří Payne prohlásil, že nelze zrušit členství v komorách tímto unáhleným způsobem. Podle něho by bylo vhodnější přepracovat celý zákon o lékařské samosprávě. Dále uvedl, že dílčí rozhodnutí M. Bendy by pouze zvýšilo nynější zmatek ve zdravotnictví. V důsledcích by o zdravotnictví rozhodovala pouze státní správa bez ohledu na názor většiny lékařů.Diskuse ve sněmovně zašla tak daleko, že mnozí poslanci se obávali, že transplantační zákon nakonec nebude vůbec projednán. Po několikerém hlasování, kdy se rozhodovalo, zda se navržený zákon vrátí zpět do výborů či se jednání o něm přeruší, nakonec většina členů sněmovny oddělila problematiku členství v komorách a rozhodla se urychleně schválit transplantační matérii. Zvláštní hlasování k otázce komor dopadlo ve prospěch zachování povinného členství. Nyní se normou bude zabývat ještě senát.(boš), 
2.5.2002    www.ZDN.cz


Lékaři: komora sklouzla do odborové politiky, má být apolitická

PRAHA - Spor prezidenta České lékařské komory Davida Ratha s předsedou ODS a sněmovny Václavem Klausem o zrušení povinného členství v komorách je politický a lékaři ho nepodporují. Podle osobností, jež dnes ČTK oslovila, má být komora garantem odbornosti a má být apolitická, sklouzává však do odborové politiky. Ke střetům Ratha s Klausem se stavějí rezervovaně také šéfové komor lékárníků a zubařů.
  "Spor je vyústěním dosavadní Rathovy odborářské politiky, nepodporujeme ho," řekl ČTK sekretář organizace soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Skalpel Miroslav Havrda. Podle něj je vedení komory v přátelském vztahu s vládnoucí ČSSD. "Je to předvolební záležitost, komora se vymezuje vůči ODS," řekl. Poslanec ODS Marek Benda podle Havrdy svým návrhem na nepovinné členství v komorách "vypustil šíp za ODS proti komoře, ale ve své podstatě proti ČSSD".
  Podle agentury INRES-SONES se více než polovina ze 41.000 lékařů domnívá, že by členství v komorách mělo být dobrovolné, jen třetina je pro členství povinné. Povinné členství je podle Havrdy vhodné jen u privátních lékařů.
"Jako povinný člen se stydím za to, jakým způsobem vystupuje nyní komora na politické scéně," řekl ČTK bývalý mluvčí komory Jan Jelínek, který na protest proti Rathovu způsobu vedení komory z představenstva v říjnu 2000 odešel.
  Organizace, která se zaštiťuje 41.000 členy, má být podle Jelínka apolitická. "Až bude mít nepovinné členství, ať se přidá ke kterékoli straně a kampani," komentoval Jelínek Rathovu kampaň, nazvanou Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda.
 Rath tvrdí, že když bude členství v komoře nepovinné, ztratí většinu pravomocí a fakticky zanikne. Rath proto chápe Bendův návrh jako útok ODS na samé principy demokracie a přirovnává Klause ke Gottwaldovi.
 "Míra drzosti, urážlivosti a darebáctví, kterou předvádí pan Rath, přesahuje opravdu všechny meze a jenom štěstí, že tady nestojí vedle mne, dal bych mu pár facek," řekl televizi Prima Klaus. Rath ČTK řekl, že vyhrožováním políčky dal Klaus vážný políček do tváře všem zdravotníkům. "Jednoznačně jim vzkázal, co si o nich myslí: že je považuje za hmyz, který je potřeba zašlápnout, popřípadě zfackovat," řekl.
  Rath s Klausem měli zpočátku korektní vztahy, Klaus Ratha několikrát přijal, naposledy v únoru 1999. I tehdy se lišili v názorech, ale jednání se obešlo bez osobních útoků.
  Jelínek ČTK řekl, že on osobně je pro nepovinné členství. "Navrhoval jsem je už dávno, ještě za předchozího prezidenta komory Bohuslava Svobody," řekl. Svobodu se ČTK nepodařilo zastihnout. Podle Jelínka Svoboda v době diskusí o členství hovořil o tom, zda tato změna už je na místě, nebo to počká.
  "Mluvili jsme o tom, že jednou by komora měla mít takovou autoritu, aby nepovinné členství ji ještě podtrhávalo," řekl Jelínek. Při povinném členství se vedení komory podle něj zaštiťuje umělou autoritou. "Organizace s nepovinným členstvím bude pracovat s nejlepším vědomím a svědomím pro své členy, zatímco je má jisté a může zneužívat jejich síly k jiným zájmům," dodal Jelínek.
30.4.2002 Zdroj: ČTK

 

Mezi Rathem a Klausem zuří boj

  Boj o kompetence komor se stupňuje a v pondělí nabral dalších obrátek. Prezident České lékařské komory David Rath oznámil, že chystá kampaň proti ODS s heslem Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda.
  "Klaus svým postojem nám jednoznačně vzkázal, že zdravotníci jsou pro něj bezpodstatný hmyz, který může kdykoli zfackovat nebo ztlouct. Nestráví prý s námi ani vteřinu svého času. Tahle arogance je otřesná. Musíme se bránit," řekl Právu Rath. Jak jsme již uvedli, poslanec ODS Marek Benda chce totiž zrušit povinné členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře. Poslanci se tím mají zabývat za několik dní v souvislosti s projednáváním transplantačního zákona. Tím by komory ztratily pravomoci a časem by zanikly. Potkal by je stejný osud, jako když je v 50. letech prezident Gottwald zrušil.

Lékárníci a zubaři vyčkávají
Bendův návrh v pondělí na tiskové konferenci odsoudili nejen zástupci lékařské, ale i stomatologické a lékárnické komory. Zatímco Rath ale chce rozjet v médiích a na billboardech kampaň proti ODS s již zmíněným heslem, představitelé lékárníků a zubařů vyčkávají na osud návrhu v Poslanecké sněmovně. "O celoplošné kampani v médiích a na billboardech rozhodne ve čtvrtek představenstvo komory. Jsme ochotni do ní vložit i několik miliónů," řekl Rath. Ustoupit od svého záměru je ochoten pouze v případě, že ODS návrh stáhne a omluví se, že šlo o exces. Podporu požadavku komor vyjádřili jejich zástupcům na pondělní schůzce předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová a předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Slíbili, že jejich poslanecké kluby budou hlasovat proti Bendovu návrhu. Podporu komorám už minulý týden vyjádřili ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a předseda sněmovního zdravotního výboru Zdeněk Škromach. V úterý večer se má Rath sejít s místopředsedou vlády Vladimírem Špidlou a jednat s ním právě o zachování komor v existující podobě.
Václav Pergl, Právo, 30.4.2002

 

 

Fišer: Protikomorový návrh ODS ohrožuje chod celého zdravotnictví

PRAHA - Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer se dnes opakovaně postavil za prezidenta České lékařské komory Davida Ratha v jeho boji s předsedou ODS a Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Rath trvá na zachování povinného členství v komorách, zatímco Klaus podporuje změnu na nepovinné. Návrh na tuto změnu přednesl minulý týden v Poslanecké sněmovně poslanec ODS Marek Benda. Už tehdy vystoupil Fišer proti.
  "Povinnost členství, ač je světově uznávaným pilířem komor, se stává v návrhu ODS pouhou zástěrkou a pravá podstata směřuje k tomu, že komorám bude odejmuta pravomoc udílet licence k výkonu povolání a dozírat nad vlastní profesí," sdělil dnes ministr ČTK.
  Problém podle něj je v tom, že návrh ODS neříká, kdo dosavadní kompetence komor převezme. Podle ministra by tak vznikla situace, že v Česku nebude zákonná autorita, která by licence vydávala a ověřovala připravenost jednotlivých zdravotnických zařízení k poskytování péče.
  "Tím návrh ODS ohrožuje hladký chod celého resortu, k čemuž nemohu s klidným svědomím jako ministr zdravotnictví jen mlčky přihlížet," zdůraznil ministr. Přijetí návrhu ODS by podle něj vedlo ke zmatkům a ve svém důsledku i k ohrožení kvality poskytované péče. "Jako ministr zdravotnictví musím návrh hodnotit jako nezodpovědné hazardování s našimi občany," řekl.
  Někteří lékaři vytýkají Rathovi přílišné sblížení komory s vládnoucí ČSSD. Podle sekretáře organizace soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví Skalpel Miroslava Havrdy jsou komora a sociální demokrati v úzkém a přátelském vztahu. Benda podle Havrdy svým návrhem "vypustil šíp za ODS proti komoře, ale ve své podstatě proti ČSSD".
  Fišer v prohlášení pro ČTK připomněl, že stejné organizace jako komora jsou prakticky ve všech státech Evropské unie a mají často ještě větší rozsah kompetencí. Každý moderní demokratický stát se podle něj snaží o decentralizaci státní moci, mimo jiné přesunem kompetencí na samosprávné komory s povinným členstvím. Návrh ODS je pravým opakem tohoto celoevropského trendu.
30.4.2002 Zdroj: ČTK

 

 

Noc dlouhých nožů

Lékařské komory byly založeny na českém území před 111 lety. Všichni lékaři museli být členy komory, která dohlížela nad jejich profesionalitou a současně vystupovala za celý lékařský stav. Až protektorát zrušil demokratický charakter této profesní samosprávy a učinil z ní poslušného vazala. Po krátké poválečné renesanci komory definitivně zrušil Klement Gottwald. Po roce 1989 došlo k znovuobnovení komory v duchu tradic první republiky a po vzoru stejných komor, které působí prakticky ve všech západoevropských zemích. Dnes přichází s nápadem na faktickou likvidaci komor Václav Klaus. Navazuje tím na tradice velice pochybných lidí. Když jsem ho na tuto skutečnost upozornil, začal mi přes televizi Prima vyhrožovat, že mě "zbije". Nu, jitý posun zde skutečně existuje. Klement Gottwald své oponenty posílal do jáchymovských dolů, zatímco mě jen jeden stárnoucí mužský hrozí fyzickým napadením, což vzbudí spíš shovívavý úsměv než obavy. Zpět k tomu proč jsou komory prakticky ve všech státech Evropské unie a proč existují i u nás. Jde o samosprávné profesní organizace zřízené zákonem, které vedou seznamy lékařů, ale i stomatologů a lékárníků. Příslušníci těchto profesí musí být členy komor, volí si své reprezentanty tak jako si volíme městská zastupitelstva a starosty. Tito volení "zastupitelé" pak spravují svá profesní "města". Dbají na pořádek, stanovují pravidla výkonu těchto svobodných povolání a dohlížejí na jejich dodržování. Ruku v ruce však i hájí zájmy obyvatel svých "profesních měst" a snaží se o to, aby vzkvétala. EU trvá na tom, aby členské státy posilovaly roli profesních samospráv a pravomoci přecházely z rukou státních úředníků na bedra těchto samospráv. Je to totiž levnější, efektivnější, praktičtější a demokratičtější. V tom posledním bodě je zakopán pes, který vede Klause k návrhu na faktickou likvidaci komor. Netroufá si však na ni přímo, ale využil bezvýznamného poslance, který končí se svým působením. Ten, aniž by se kdy před tím zajímal o zdravotnictví, navrhl do úplně nesouvisejícího zákona ustanovení, kterým se ruší povinné členství, kompetence vydávat licence k samostatné lékařské praxi a kompetence k hájení hospodářských a sociálních práv členů. Tím pádem se zákon o komorách stává prázdnou nádobou bez obsahu. Organizace zůstanou bez práv a povinností. Na členy nebude možno dohlížet, neboť koho budeme volat k pořádku, ten z komory vystoupí a udělá na nás dlouhý nos. Každoročně udělí komory desítky důtek, pokut, nařídí doškolení či dokonce odeberou licenci k výkonu povolání. Neexistuje instituce, která by tuto činnost mohla převzít a komory nahradit. Jistě nedokonalý systém bude bez náhrady zrušen a nebude raději žádný. Jako bychom zrušili policii proto, že objasní jen 40 procent zločinů a jaksi předpokládali, že tím zvýšíme bezpečnost občanů. Současně neexistuje instituce, která by stanovovala a dohlížela nad řadou důležitých odborných pravidel. S pádem kompetencí komor padá dohled nad ordinacemi jak jsou personálně a technicky vybaveny. Padá dohled nad tím jak kvalifikovaní a zkušení lékaři vykonávají praxi. Padá dohled nad celoživotním vzděláváním lékařů. Byla to totiž lékařská komora, která řadě zařízení pochybné úrovně odebrala souhlas k provozu. Napříště se už majitelé těchto "podniků" nemusí ničeho obávat, jen Pán Bůh chraň nemocné. To vše je Václavovi Klausovi jedno. Je zaslepen svojí chorobnou touhou po moci a paranoidní nenávistí vůči oponentům. Cítí šanci, že může uspět ve volbách, a proto si chce vyčistit prostor. Dobře si pamatuje, jak jeho vládu a zhoubné nekompetentní návrhy ve zdravotnictví kritizovala lékařská veřejnost. Václav Klaus kritiku a jiný názor k smrti nesnáší a nechce se s nikým dohadovat. Rozhodl se, že tentokrát nastolí vládu pevné ruky a neponechává nic náhodě. Profesní samosprávy jsou první na řadě a tak světlo světa spatřila noc dlouhých nožů dle Václava Klause. Zůstává jen nezodpovězená otázka: Kdo další bude určen na porážku?
David Rath, Právo, 30.4.2002
Autor je prezidentem České lékařské komory

 

ODS odmítla konfrontační kampaň, kterou Rath vede proti Klausovi

PRAHA - Vedení ODS dnes důrazně odmítlo konfrontační kampaň, kterou podle něj prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath vede proti jejich stranickému předsedovi Václavu Klausovi. Místopředseda strany Miroslav Beneš na dnešní mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že ODS nebude diskutovat s někým, kdo chce vést osobní nesmiřitelnou válku.
  "Emotivní výroky Davida Ratha vůči osobě Václava Klause a celé ODS zbytečně vyhrotily situaci, a proto se od nich co nejdůrazněji distancujeme," tlumočil Beneš stanovisko grémia ODS.
  Spor o návrh poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství v profesních lékařských komorách totiž přerostl do osobní roviny. Rath dokonce zvažuje billboardovou kampaň s heslem Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda. Proti dobrovolnému členství v komorách protestují i stomatologové a lékárníci, Rathovo sdružení je však nejradikálnější.
¨
30.4.2002 Zdroj: ČTK

 

 

Rath hledá u Špidly podporu v boji s Klausem o pravomoci komor

PRAHA - Prezident České lékařské komory David Rath se dnes sejde s vicepremiérem a předsedou ČSSD Vladimírem Špidlou. Hledá u něj podporu v boji s předsedou ODS a Poslanecké sněmovny Václavem Klausem o pravomoci komor.
  Na schůzce chce se Špidlou projednat postoj poslanců jeho strany k návrhu poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství v komorách. Tím by totiž přišly lékařská, stomatologická a lékárnická komora o pravomoci a fakticky by zanikly.
  Rath Klause ve čtvrtek vyzval, aby návrh vzal zpět. Přirovnal ho ke komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi, který zastavil činnost komor v 50. letech. Klaus v pátek odmítl se s Rathem vůbec bavit. Rath proto začal chystat kampaň s heslem Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda. Komora je ochotna na ni vynaložit několik miliónů korun.
  Bendův návrh považují zástupci tří profesních komor za nesmyslný. Na rozdíl od Ratha však představitelé lékárníků a zubařů zatím vyčkávají na osud návrhu ve sněmovně.
30.4.2002 Zdroj: ČTK

 

Rath chystá kampaň proti ODS za miliony

Praha - Návrh ODS na zrušení povinného členství v lékařské komoře, který by oslabil kompetence této nejsilnější lékařské organizace, zapůsobil ve vedení komory jako rozbuška.
  Její předseda David Rath chce měsíc a půl před volbami navrhnout, aby komora na billboardech rozpoutala kampaň proti ODS, jmenovitě proti Václavu Klausovi. A je ochoten do toho investovat miliony, jež má komora, fungující mimo jiné z příspěvků členů-lékařů, v rozpočtu. Rathovi by se líbil slogan: Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda. Právě Gottwald totiž komory zrušil.
  Podle průzkumu agentury INRES-SONES se přitom většina lékařů domnívá, že členství v komoře by mělo být dobrovolné.
  Návrh poslance za ODS Marka Bendy se týká i členství v lékárnické a stomatologické komoře, jejich předsedové jsou však zatím zdrženlivější, byť protestují též.
  "Návrh na kampaň předložím ve čtvrtek širšímu představenstvu komory," řekl Rath. Dodal, že komora má peníze nejen z příspěvků lékařů, ale též třeba z vydávání časopisů. Útok komory na ODS by vsak ani zdaleka neodrážel mínění všech lékařů v zemi. Kromě toho se i mezi nimi objevují názory, že by povinnému dohledu komory měli podléhat jen soukromí lékaři.
  "Nikdo se mě nezeptal, zda si před volbami přeji takovou politickou kampaň," uvedl Petr Sucharda z Všeobecné fakultní nemocnice. Rath k tomu řekl, že má od sjezdu komory mandát hájit povinné členství. Proti ODS už získal Unii svobody, lidovce a ministra zdravotnictví Fišera.

rea, Mladá fronta Dnes, 30.4.2002

 

 

David Rath pořádá billboardovou kampaň za několik milionů korun

Šéf lékařské komory vytáhl proti Klausovi
PRAHA - Stavovská organizace českých lékařů bere svou hrozbu útoku proti Občanské demokratické straně a především jejímu předsedovi Václavu Klausovi vážně. Prezident České lékařské komory David Rath už má dokonce vymyšlené heslo, kterým hodlá před volbami Klause u voličů zostudit. Mottem celoplošné kampaně se má stát slogan: Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda. "O celoplošné kampani v médiích a na billboardech rozhodne čtvrteční představenstvo lékařské komory," prohlásil Rath. "Jsme ochotni do ní investovat i několik milionů korun." Přirovnání k "prvnímu dělnickému prezidentu" a nejvyššímu představiteli komunistické strany v 50. letech si Klaus v očích lékařů vysloužil za svou podporu záměru poslance ODS Marka Bendy zrušit povinné členství ve zdravotnických profesních komorách - lékařské, lékárnické a stomatologické. Benda svůj návrh přednesl ve sněmovně minulou středu při projednávání návrhu zákona o transplantacích. Rath tvrdí, že zrušení povinného členství by ve svých důsledcích vedlo k zániku komor. Ve své 110leté historii byla ČLK zrušena jen jednou - po únoru 1948 vládou Klementa Gottwalda. Mezi další odvetné kroky ze strany lékařské komory mají podle Ratha patřit mj. přesvědčování pacientů lékaři a zdravotníky, aby ODS jako škůdce českého zdravotnictví nevolili, či přeposílání stížností pacientů z komory na adresu Václava Klause.
  "Začneme s tím ode dneška. Jen ať se pan Klaus přesvědčí, jaký objem práce komora řeší. Ať ukáže, že to umí lépe," uvedl Rath. Podmínkou pro zrušení protiakcí je stažení Bendova návrhu a omluva ze strany Klause a ODS. Poslanec Marek Benda však předem prohlásil, že od svého záměru neustoupí. Má přitom Klausovu plnou podporu. Předseda Občanské demokratické strany předem odmítl s lékaři vyjednávat. Na svých internetových stránkách zrušení povinného členství obhajuje. Domnívá se, že význam komor tento krok neoslabí. "Nemáme opravdu nic proti profesním komorám," napsal tu. "Vadí nám pouze to, že jde o členství povinné. Že ten, kdo z jakéhokoli důvodu nechce být členem komory, nesmí vykonávat povolání." Podle Václava Klause jde o porušení svobody podnikání.

  Stomatologové vyčkávají
Další dvě profesní komory, jichž se Bendův návrh také týká, jsou zatím v protiopatřeních zdrženlivé. Prezident lékárnické komory Jindřich Oswald i viceprezident stomatologické komory Pavel Chrz vyčkají, jak poslanci rozhodnou. Do kampaně České lékařské komory by se zapojili zřejmě, jen pokud návrh projde. Bendův pokus má jen malé šance na úspěch v Poslanecké sněmovně. S nesouhlasným stanoviskem vystoupil hned ve sněmovně ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. Poslanci ČSSD změnu zákona pravděpodobně nepodpoří. O postoji sociálních demokratů bude dnes Rath vyjednávat s jejich předsedou Vladimírem Špidlou. Už včera si prezident lékařské komory při schůzce s Cyrilem Svobodou a Hanou Marvanovou vyjednal podporu poslaneckých klubů KDU-ČSL a Unie svobody. Někteří poslanci těchto stran, například lidovec Josef Janeček, se však netají sympatiemi k návrhu Marka Bendy.
Petr Kučera, Lidové noviny, 30.4.2002

 

 

Protesty České stomatologické a lékarnické komory

PRAHA - Představitelé České lékárnické a stomatologické komory seznámili včera novináře se stanoviskem k návrhu změny zákona o komorách, který by ve svém důsledku znamenal zrušení povinného členství.
  Při projednávání transplantačního zákona minulý týden předložil poslanec za ODS Marek Benda změnu zákona o komorách, aby bylo zrušeno povinné členství v nich.
  "Z toho vyplývá i ztráta kompetencí komor, a to především ve smyslu stanovení podmínek pro výkon soukromé praxe, to znamená vydávání licencí. Napříště by registrace zdravotnického zařízení byla postavena na rozhodnutí státního úředníka, bez možnosti závazného stanoviska profesní organizace," řekl novinářům viceprezident České stomatologické komory (ČSK) MUDr. Pavel Chrz. Dodal, že komora považuje návrh poslance Bendy za nesmyslný a za nesystémové opatření, protože v evropských státech, s výjimkou severských států, je členství v profesní organizaci povinné. Dalším důvodem podle Chrze je, že stomatologická komora prokázala patřičnost své existence a v současné době, kdy probíhá reforma státní správy a mají být převedeny kompetence týkající se zřizování povinných registrů ve státních zdravotnických zařízení z okresů na kraje, je pro takovou novelu nevhodná doba. Na druhé straně Chrz přiznal, že zákon o profesních komorách by určitou úpravu vyžadoval, ale tím nemínil rušení povinného členství.
  "Odmítáme návrh pana poslance Bendy, jakožto nesystémový a stavíme se za to, aby členství zůstalo povinné a aby pod záminkou sporu o povinném či nepovinném členství nebyly likvidovány kompetence komor. I kdybychom přežívali jako dobrovolná organizace zdaleka bychom nemohli vykonávat vše, v rozsahu a kvalitě, jak to děláme dosud. Máme mnoho nelékárnických provozovatelů lékáren a s nimi mnoho problémů. Ti by byli první v zákazu členství svým zaměstnancům. Lékárnická komora musí ze zákona garantovat kvalitu péče. Řešíme otázky etiky, nekalé soutěže a nekalých praktik, které mají negativní dopad na celý obor, řekl zástupce České lékárnické komory Pharm. Dr. Jan Horáček.
  Na dotaz Haló novin zdali návrh na změnu novely není mířen především na Českou lékařskou komoru, kterou veřejnost ani lékaři nevnímají, vzhledem k vystupování jejího prezidenta Davida Ratha, tak pozitivně, jako komoru stomatologickou a lékárnickou, řekl viceprezident stomatologické komory, Pavel Chrz: "Stomatologové představují určitou homogenní skupinu, problémy lékaře spíše spojují, zatímco ČLK sdružuje na 40 tisíc lékařů různých oborů a různých problémů a komora musí hledat společná východiska."
(jšd), Haló noviny, 30.4.2002

 

Rath žádá, aby ODS stáhla návrh omezující práva lékařských komor

Zrušení povinného členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře, které navrhuje poslanec Marek Benda (ODS), vyprovokovalo ostrý střet mezi prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem a předsedou ODS a sněmovny Václavem Klausem.
  Rath žádá na Klausovi omluvu a stažení návrhu. Pokud tak neučiní, chce Rath vyzvat občany, aby nedali ODS v červnových parlamentních volbách hlas. Klaus je Rathovým postupem pobouřen a jednat s ním nechce. Řekl, že není ochoten s ním "ani vteřinu, ani jedno slovo" dále diskutovat.
  ODS útočí podle Ratha na demokratické principy fungování státu a současně plíživě blokuje integraci země do EU.
  Bendův návrh vnímá Rath jako vyhlášení útoku ODS proti profesním samosprávám. "Prakticky by se komory zrušily, protože by zůstaly bez členů, peněz i kompetencí," sdělil Rath.
  Tento postoj podporují zástupci všech tří lékařských komor, partnerské německé a rakouské organizace, ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a předseda zdravotního výboru sněmovny Zdeněk Škromach (oba ČSSD). Dnes se šéfové komor sejdou s předsedy KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a Unie svobody-DEU Hanou Marvanovou.
  Na podporu požadavku komor je připraven Lékařský odborový klub vyhlásit protestní akce, v úvahu přichází i stávka lékařů.

Tažení proti úmyslu omezit pravomoci profesních komor nejen ve zdravotnictví, ale i komor architektů a stavebních inženýrů, se odehrálo již v roce 1995. Tehdy lékařská komora na nějaký čas dokonce bojkotovala Ministerstvo zdravotnictví, které s tím tenkrát souhlasilo. (čtk, ika)
Hospodářské noviny
, 29.4.2002

Iniciativa vychází z programových cílů ODS

říká o nápadu zrušit povinné členství v komorách poslanec Marek Benda

Lékařská veřejnost je nespokojena s fungováním komory a je to čím dál tím znatelnější, tvrdí poslanec za ODS Marek Benda.

LN: Navrhujete zrušení povinného členství v odborných komorách. Co tím sledujete?
  Je to dlouhodobější cíl a princip, který Občanská demokratická strana a já speciálně sledujeme. Myslím si, že prestiž komor má růst z jejich kvality, nikoliv z toho, že je zřídíme ze zákona a přikážeme všem povinné členství.

LN: Je to vaše vlastní iniciativa, nebo názor celé ODS? Konzultoval jste to s vedením strany?
  Je to moje iniciativa, ale samozřejmě konzultovaná. Navíc to vychází z programových dokumentů ODS.

LN: Návrh jste vložil do transplantačního zákona. Proč jste raději nevolil cestu novely komorového zákona?
  Protože už na to není čas. Novela komorového zákona leží od počátku volebního období ve zdravotním výboru a pořád jaksi byla v nedodělcích. Když jsme se dostali do situace, že je evidentní, že tenhle návrh už nebude projednáván, tak pokládám za korektní, aby ho sněmovna posoudila. Měla dost času nad ním přemýšlet.

LN: Proč s tím přicházíte ani ne dva měsíce před volbami?
  Možná i částečně kvůli křiku, který v poslední době kolem komor byl. Ale především je to postoj, který zastáváme dlouhodobě. Upřímně řečeno lékařská veřejnost je nespokojena s fungováním komory a je to čím dál tím znatelnější.

LN: Lékaři slibují pomstu. Chystají reklamní kampaň, ve které vyzvou voliče, aby dali přednost jiné straně. Tedy pokud se neomluvíte a nevezmete svůj návrh zpět.
  Ne lékaři, ale David Rath a jeho vedení komory. To je docela logické, když si představíme, že každý má povinně platit příspěvky. Návrh nevezmu zpět, protože mi někdo vyhrožuje.

LN: Nebojíte se, že to poškodí ODS?
  Myslím že ne. Je to zájem úzké skupiny lékařských bossů.
 "Návrh zpět nevezmu," říká poslanec Marek Benda
Lidové noviny, 29.4.2002
Autor: obi

Předseda ODS se ostře střetl s Rathem

Spor o zrušení povinného členství v komorách sílí
Pár facek slíbil na dálku předseda ODS Václav Klaus prezidentu České lékařské komory Davidu Rathovi. Spor o zrušení povinného členství čeká dnes další kolo.

PRAHA - Občanští demokraté trvají na své snaze zrušit povinné členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře. O návrhu, který ve středu přednesl ve sněmovně poslanec Marek Benda, nehodlají s lékaři vyjednávat. Změnu dosud platného zákona o komorách projednají zákonodárci v tomto týdnu v rámci schvalování zákona o transplantacích. Česká lékařská komora vyzvala v pátek ODS, aby návrh stáhla a omluvila se. Její prezident David Rath přirovnal v otevřeném dopise předsedu ODS a Poslanecké sněmovny Václava Klause ke Klementu Gottwaldovi. Nechvalně známý komunistický předák také po roce 1948 násilně ukončil činnost profesních komor. Byly obnoveny až v roce 1991. Václav Klaus v rozhovoru pro TV Prima Rathovu invektivu ostře odmítl a jejímu autorovi dokonce pohrozil inzultací. "Míra drzosti urážlivosti a darebáctví, kterou předvádí pan Rath, přesahuje opravdu všechny meze. A je jen štěstí, že tu nestojí vedle mne. Dal bych mu pár facek," rozhořčil se Klaus. Lékaři přitom dali najevo, že pokud se ODS od návrhu svého poslance nedistancuje, podniknou odvetné kroky. Jejich cílem bude přesvědčit před volbami voliče, že ODS likviduje zdravotnictví. Komora vyzve lékaře i pacienty, aby Klausovu stranu nevolili. "Česká politická scéna by se tak snad už jednou provždy zbavila nedemokratického nacionalisty Václava Klause, politika latinskoamerického střihu," prohlásil Rath. O společném postupu proti ODS hodlá dnes ČLK vyjednávat s představiteli dalších komor. Stomatologové i lékárníci se už v pátek přidali ke společnému prohlášení, odmítajícímu jakékoli omezení rozsahu pravomocí komor. Jejich zástupci jsou ale v otázce případných odvetných opatření mnohem střízlivější než Rath.

Lékaři mají schůzky s politiky
"V rámci komory jsme se o tom ještě moc nebavili, probereme to v pondělí. Za sebe ale mohu říci, že nejsem příliš zastáncem silných slov, která slyšíme z úst pana Ratha," prohlásil místopředseda České stomatologické komory Pavel Chrz. Připustil ale, že pokud sněmovna Bendův návrh odsouhlasí, nějaká protiopatření budou muset zubaři podniknout. Lékařská komora chce před projednáváním návrhu lobbovat u poslanců. Na dnešek má domluvenu schůzku s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a předsedkyní US-DEU Hanou Marvanovou. Usiluje i o schůzku se šéfem ČSSD Vladimírem Špidlou. Lidovci a unionisté už dopředu tvrdí, že změnu nepodpoří. "Pan poslanec Benda vůbec nezvážil, jaké důsledky by zrušení povinného členství přineslo. Kdo by byl garantem kvality, kdo by převzal dozor nad výkonem zdravotnických povolání," namítá Marvanová. Podobné argumenty říká i lékařská komora. Dobrovolné členství by podle ní oslabilo kontrolní roli komor a v konečném důsledku vedlo k jejich zániku.

Zdravotnické profesní komory
Česká lékařská komora
založena 1891, obnovena 1991
počet členů: necelých 41 000
prezident: David Rath

Česká stomatologická komora
založena 1990
počet členů: cca 7400
prezident: Jiří Pekárek

Česká lékárnická komora
založena 1991
počet členů: 5700
prezident: Jindřich Oswald

v České republice
Komory jako stavovské organizace s povinným členstvím v podstatě určují chod svého oboru. Jako profesní samospráva zajišťují mimo jiné vzdělávání, stanovují etické a profesní mantinely. V řadě činností suplují stát, jeho správní orgány. Komory mají pravomoc například postihnout své členy, kteří se proviní profesním pochybením či neetickým jednáním. Přidělují a v případě velmi závažného či opakovaného provinění i odebírají licence na provozování živnosti. Pro veřejnost mají být garantem odborné úrovně svých členů, hlídají dodržování etiky v profesi. Řeší stížnosti občanů na nekvalitní práci svých členů. Své členy naopak komory zastupují při jednáních se státní mocí a dalšími organizacemi a do jisté míry hájí i jejich sociální zájmy.

v zahraničí
Povinné členství v profesních komorách ve specifických oborech s vysokou mírou odpovědnosti pracovníků (lékaři, lékárníci, advokáti, daňoví poradci) je ve vyspělých zemích běžné a tyto organizace mají silné pravomoci a dlouhou tradici. V případě lékařské komory existuje povinné členství například v Německu, Rakousku, Švýcarsku, ve Velké Británii je alespoň povinná registrace. Existenci profesních samospráv požaduje po svých členských státech i Evropská unie.
Lidové noviny, 29.4.2002
Autor: Petr Kučera

 

Šéf lékařské komory: Klaus by z nás udělal odbory

Nikdo nebude dobrovolně členem organizace, která ho trestá, říká prezident České lékařské komory David Rath.

LN: Tvrdíte, že tažení proti komorám není dílem poslance Marka Bendy, ale že za ním stojí Václav Klaus, potažmo vedení ODS. Máte pro to nějaký důkaz?

Přímý důkaz samozřejmě nemáme. Ale máme své informační zdroje v ODS. Jde jednoznačně o akt vedení strany, resp. Václava Klause. Použili k tomu bezvýznamného a dnes už "mrtvého" poslance Marka Bendu, který je pro příští volby na nevolitelném místě a nemá co ztratit.

LN: Proč tak brojíte proti nepovinnému členství? Jeho zastánci tvrdí, že čestné by zvýšilo prestiž komor a bylo i signálem pro pacienty, kdo je a kdo není kvalitní lékař.

Toto může říct jedině člověk, který se v dané problematice buďto neorientuje, nebo je mdlého rozumu.

LN: Říká to například expert ODS na zdravotnictví Milan Cabrnoch...

Tak tady si, myslím, každý vybere, co v tomto případě platí... Hlavní role komory je trojí. První je dbát na kvalitu a odbornost. Z toho vyplývá, že řešíme i stížnosti a postihujeme lékaře, kteří pochybí. Druhou věcí je metodické vedení. Každoročně vydáváme mnoho závazných odborných stanovisek. To neřeší žádný jiný právní předpis a také potřebujete mít možnost, jak některé lidi donutit, aby schválené postupy dodržovali. Jakmile nebudou našimi členy, nebudeme nad nimi mít žádnou pravomoc. Tyto části naší agendy bychom museli zrušit. Asi každý pochopí, že nikdo nebude dobrovolně členem organizace, která ho k něčemu nutí, kontroluje, pokutuje. Abychom si členy udrželi, museli bychom se soustředit na tu třetí část práce komory, která je nám ze strany Václava Klause nejvíc vyčítána. Na hájení hospodářských a sociálních zájmů. Klaus říká, že suplujeme odbory. Tímto návrhem by z nás odbory udělal.

LN: Pokud by návrh prošel a komory ztratily své výsadní postavení v rámci profese, vyvodíte z toho nějaké osobní důsledky?

Víte, jako představitel určité instituce musím bojovat o její zachování, ale já osobně bych si nemohl přát nic lepšího. Měl bych tedy Václavu Klausovi poděkovat. Řada lékařů nám vyčítá, že je vyšetřujeme, stíháme a komplikujeme jim život odbornými pravidly. To by teď odpadlo a zůstala by jen čistě odborová práce. Tím bychom si udrželi tak polovinu až dvě třetiny členské základny. Mohli bychom zredukovat náš administrativní aparát, který čítá 120-130 lidí. Odborovou práci bychom zvládli tak se dvaceti. Tudíž by nám prudce klesly náklady a zbyly velké peníze. V žádném případě bych neuvažoval, že bych z takové organizace odstoupil a naopak bych přivítal místo v jejím čele.
Lidové noviny, 29.4.2002
Autor: trk

Ve sněmovně má návrh malou šanci

PRAHA - Má návrh poslance ODS Marka Bendy zrušit povinné členství ve zdravotnických profesních komorách šanci na úspěch? Zřejmě ne. Návrh totiž podporuje prakticky jen ODS. ČSSD ani ministr zdravotnictví Bohumil Fišer se změnou nesouhlasí. K iniciativě se zřejmě nepřipojí ani strany Koalice. "Určitě návrh nepodpoříme. Jde jen o zviditelnění pana poslance Bendy před volbami," tvrdí místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Zachování povinného členství požaduje i předsedkyně US-DEU Hana Marvanová. "Jsou profese, v nichž je povinné členství žádoucí a také obvyklé v evropských zemích," říká.
Lidové noviny, 29.4.2002
Autor: trk

Rath tvrdí, že Klaus chce zlikvidovat lékařskou komoru

Předseda Sněmovny Václav Klaus a jeho ODS předložila téměř v posledním kole projednávání zákona o transplantacích návrh na faktickou likvidaci lékařské a dalších komor. Chová se stejně jako Gottwald, který komoru zakázal. Právu to řekl David Rath, prezident České lékařské komory.

"Lékařská komora působí na území Českého státu 111 let. Její činnost násilně přerušil až Klement Gottwald. Nyní se po 11 letech obnovení komor o totéž snaží Václav Klaus prostřednictvím nastrčeného poslance Marka Bendy. V. Klaus chce zlikvidovat nejstarší profesní samosprávné organizace působící na českém území," řekl Rath. Obdobné komory podle něj působí prakticky ve všech zemích EU. "Klaus hledá všechny cesty, jak zablokovat náš vstup od EU, a hodí se mu fakt, že státy EU profesní samosprávy, tj. komory, vyžadují a budou velmi zdrženlivé vůči státu, který komory zlikvidoval," uvedl Rath. Poslanec Marek Benda (ODS) ve středu vyzval poslance, aby při jednání o transplantačním zákonu projednali návrh na zrušení povinného členství v komorách. Povinné členství je podle jeho názoru škodlivé a vynucuje si úctu vůči institucím bez toho, aby si zjednaly autoritu tím, že budou garantovat opravdovou odbornost svých členů. Podle Bendy by ČLK také nadále neměla udělovat souhlas s provozováním lékařské praxe. Toto rozhodnutí by mělo být závislé pouze na orgánech státní správy. "Proti návrhu rozhodně protestuje nejen naše komora, ale i stomatologická, lékárnická a Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů. Jsme jednoznačně pro zachování povinného členství v komorách. Zvážíme kampaň informující občany o tom, že Václav Klaus ohrožuje naše zdravotnictví," uzavřel Rath.

Klaus: S Rathem ne
"S panem Rathem nejsem ochoten ani vteřinu, ani jedno slovo dále diskutovat," řekl Klaus v reakci na Rathův útok. "Měl jsem pocit, že už jsem v politice zažil absolutně všechno za těch dvanáct let, ale myslím, že to, co předvedl tento člověk, to jsem ještě nezažil nikdy," řekl šéf ODS. Klaus sice není příznivcem profesních komor, podle neoficiálních informací však o tom, že se Benda chystá podat svůj návrh, ani nevěděl. Benda řekl, že od Ratha nic nedostal, pod tlakem ČLK ale své stanovisko měnit nehodlá. Návrh, o kterém by Sněmovna měla hlasovat ještě na této schůzi, nemá mezi poslanci jednoznačnou podporu. Již ve středu se proti němu ohradil ministr zdravotnictví Bohumil Fišer. S podporou sociálních demokratů tedy zjevně počítat nemůže. Návrh se nelíbí ani lidovci Miroslavu Kalouskovi. "Já jsem vždy profesní komory pokládal za velmi potřebné," řekl. Dodal, že si naopak dovede představit posílení jejich pravomocí a odpovědnosti.
Právo, 29.4.2002
Autor: Václav Pergl

 

KLAUS NECHCE RATHA ani vidět

/PRAHA/ Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath vyprovokoval předsedu Poslanecké sněmovny Václava Klause snad k nejostřejšímu výroku, jaký jsme v jeho desetileté politické kariéře mohli před kamerami slyšet. Rath totiž vyzval Klause, aby se omluvil a stáhl návrh jeho stranického kolegy Marka Bendy na zrušení povinného členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře. Pokud tak prý Klaus neučiní, vyzve Rath občany, aby nedali ODS v červnových parlamentních volbách hlas. To ovšem ještě není všechno. Rath totiž v dopise přirovnal Klause ke komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi, který zastavil činnost komor v 50. letech. Podle Ratha útočí ODS na demokratické principy fungování státu a současně plíživě blokuje integraci země do EU. Tento Rathův výstup však Klause pobouřil natolik, že s ním odmítl o této věci diskutovat. "Ani na vteřinu a ani jedno slovo," prohlásil Klaus, který byl na Ratha tak rozčilený, že dokonce ve zprávách České televize řekl: "Kdybych ho měl teď po ruce, tak bych mu dal facku." Jak jsme vás již v neděli informovali, Marek Benda (ODS) navrhl v transplantačním zákoně nepovinné členství lékařů v lékařských komorách. Právě tento návrh zdvihl předsedu ČLK Ratha ze židle a vyvolal tak ostrý spor mezi ním a Klausem.
***
Nejraději bych Rathovi dal pár facek!
Klaus se chová jako Gottwald!

Super, 29.4.2002
Autor: Veronika Skořepová

 

 

BENDA: Křičí jen vedení lékařské komory, lékaři ne!

DO VOLEB 2002 47 dní

* Pane poslanče, vy jste navrhl v transplantačním zákonu nepovinné členství v lékařských komorách. Můžete to zdůvodnit?
Myslím, že práce komory má vycházet z jejích výkonů a ne z toho, že tam musí být povinně všichni. To znamená, kdo tam nechce být, tak tam nemusí být a nesmí být k tomu nucen. Navrhl jsem rovněž zrušení souhlasu komory s výkonem zaměstnání, aby to plnil jen státní orgán na základě splnění zákonných požadavků. Mně připadá neskutečné, aby komora byla cechem, který rozhoduje o přístupu jednotlivých lékařů k povolání.

* To ovšem koliduje s názorem lékařů, kteří chtějí sami ověřovat odbornost členů komory...
To není pravda. Kdo křičí? Křičí vedení komory, které tuší, že se jim 30 nebo 80 % lidí odhlásí, a že najednou nebudou zastupovat všechny lékaře. Mám deset mailů od normálních doktorů, kteří říkají, že konečně někdo přišel s dobrým nápadem.

* Jinými slovy preferujete kontrolu a odbornost na státní úrovni.
Na kontrolu moc nevěřím, ale odbornost má garantovat stát. A komora v mém pojetí nemá být cechem, který vytváří monopol, ale prestižní organizací, jež říká - kdo je v komoře, ten je lepší, než ti ostatní. Vzpomínám na film Sám doma, kdy ten capart kupuje v krámě zubní kartáček a ptá se: Bylo to schváleno Asociací stomatologů? Tak má vypadat komora!

* Není potom logické, že by se to mělo uplatnit i vůči třeba advokátní komoře?
Jsem obecně proti povinným komorám. Ale u advokátní komory je to složitější. Neplatí tam státní orgán, který by je mohl posuzovat - bojují proti státním orgánům i proti soudům. U lékařů to tak není - ti léčí lidi a nemají ve vztahu ke státu žádnou kontroverzi.
***
Poslanec za ODS Marek Benda
Super, 28.4.2002
Autor: Jiří Kouda

Rath: Zdravotníci, nevolte ODS!

PRAHA (jšd) - Česká lékařská komora (ČLK) seznámila včera novináře se svým stanoviskem k novele zákona o profesních komorách.Zrušení povinného členství lékařů v komorách, lékařské, lékárnické a stomatologické, by podle ČLK znamenalo v podstatě jejich likvidaci. "Vnímáme to jako vyhlášení útoku Václava Klause na profesní samosprávy. Je to využití příležitosti projednávání transplantačního zákona, k tomu, aby do zrušovacích ustanovení ve třetím čtení návrhu zákona bylo vloženo, že se prakticky ruší lékařská, lékárnická a stomatologická komora," sdělil prezident ČLKDavid Rath a vyzval lékaře a zdravotníky, aby nevolili ODS a přispěli k její prohře."KSČM měla a má výhrady, zejména k některým rozhodnutím a prezentaci ČLK. Komora nefunguje tak, jak by si mnoho lékařů představovalo, a nejsou to jen ojedinělé stesky, jako na co, kromě vybírání příspěvků, je lékařská komora. Lékaři často vyslovují i nesouhlas s tím, co prezident ČLK předkládá. Druhou rovinu návrhu zákona tvoří předpoklad nepovinného členství v komoře. Je ovšem určité nebezpečí v tom, aby se nepovinným členstvím nevytratilo to, co se od komor očekávalo, že to budou stavovské organizace, které budou posuzovat etické a profesní záležitosti, týkající se jednotlivých oborů. Vzhledem k tomu, že stát je garantem zdravotnické péče, měl by mít zájem na tom znát, jak kvalitní péče je občanům poskytována, nemělo by to být starostí jen stavovských organizací. O celé záležitosti se bude v klubu KSČM diskutovat a budeme zvažovat, co je větší riziko, zdali přistoupení na nepovinné členství, anebo zachování povinného. Obojí řešení má svá úskalí. Osobně se domnívám, že pozměňovací návrh není ani tak směřován ke komoře lékárníků, která velmi slušně funguje a snaží se přijatelným způsobem své názory prezentovat. Stejně tak jsem neregistroval problémy u stomatologické komory a myslím, že návrh je především zacílen k prezidentu ČLK Rathovi, protože jeho prezentace lékařského stavu nevzbuzuje důvěru veřejnosti ani řady lékařů," řekl Haló novinám poslanec KSČM Jiří Maštálka.
Haló noviny, 27.4.2002
Autor: jšd

ČLK: Vyzveme voliče k bojkotu ODS

Impérium vrací úder. Stejnojmenný díl filmu Hvězdné války uvedla včera ČT 1. Lékaři jako by si vzali vzor. Na středeční pokus ODS zrušit povinné členství ve zdravotnických komorách zareagovali vyhlášením války straně Václava Klause.

PRAHA - Stáhněte pozměňovací návrh svého poslance Marka Bendy, omluvte se a slibte, že už se podobný exces nebude opakovat. Jinak uděláme vše pro to, abychom vás před volbami zničili. Česká lékařská komora v reakci na Bendův záměr zrušit povinné členství v lékařské, lékárnické a stomatologické komoře a oslabit jejich pravomoci zaútočila tvrdě na Václava Klause a ODS. Obviňuje vedení ODS, že chce zničit profesní samosprávu a že tak činí zákeřným způsobem: prostřednictvím bezvýznamného poslance, který se do té doby o zdravotnictví nezajímal, v rámci projednávání transplantačního zákona, jenž s tématem komor vůbec nesouvisí. Zrušení povinného členství se rovná v Rathových očích pokusu o likvidaci komor, nepohodlného protivníka státních úřadů. "Dosud jsme byli apolitickou organizací. Teď ale bojujeme o zachování existence, a proto přestáváme být apolitičtí," varuje Rath. Pokud se Klaus nezasadí, aby byl kontroverzní Bendův návrh z jednání sněmovny stažen, a neomluví se, hodlá se ČLK před volbami na veřejnosti "pomstít". "Vyzveme všechny lékaře, zdravotní sestry i pacienty, aby ve vlastním zájmu nevolili ODS a aby vyvinuli maximální úsilí směřující k volební prohře ODS," tvrdí Rath. Součástí odvety by podle něj mohla být i reklamní kampaň varující před Václavem Klausem jako škůdcem českého zdravotnictví. Komora přestane až do odvolání řešit stížnosti pacientů a všechny pošle na Klausovu adresu. "Ať si je vyřeší sám, když komoru nepotřebuje. Jistě občanům kvalifikovaně pomůže," míní Rath ironicky. Ke hrozbám ČLK se připojil i Lékařský odborový klub. Podle předsedy Milana Kubka je klub připraven na podporu zachování pravomocí komor vyhlásit i stávku. Zástupci ODS, ale i dalších pravicových stran tvrdí, že povinné členství je už přežité. Argumentují tím, že pokud bude členství čestnou záležitostí, prestiž komor to jen zvýší. Dosavadní členové prý budou mít sami zájem ve fungujících organizacích, které jim zajistí určité výhody, zůstat.

Benda: Nebojíme se
Podle autora návrhu Marka Bendy je s prací ČLK mnoho lékařů nespokojeno. Změna prý vychází z programových dokumentů ODS a s vedením strany svůj krok konzultoval. Benda se nebojí, že by protiakce lékařů ODS poškodila. "Je to zájem poměrně úzké skupiny lékařských bossů. Ne lékařů, ale Davida Ratha a vedení komory. To je docela logické, když si představíme, že každý má povinně platit příspěvky," tvrdí Benda. Stáhnout návrh nechce. "Nevezmu ho zpět jen proto, že mi někdo vyhrožuje." Schůzka Klause s Rathem se neuskuteční. "S panem Rathem nejsem ochoten ani vteřinu, ani jedno slovo dále diskutovat," řekl Klaus ČTK.
Lidové noviny, 27.4.2002
Autor: Petr Kučera, Ondřej Bílek


Skončí diktatura cechů?

Komory se mají ohánět prestiží, ne bičem
Návrh poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství ve třech lékařských komorách přišel na samém konci volebního období jako blesk z čistého nebe. Není to totiž častý jev, aby předvolební nebe křižovaly blesky rozumu. A návrh na ukončení cechovního charakteru alespoň tří ze zhruba desítky profesních organizací tohoto typu takovým bleskem je. Profesní komory u nás vznikly nedlouho po listopadu 1989. Rodící se lobby doktorů, lékárníků či advokátů už tehdy nezaváhaly a sáhly ihned po nejtvrdším modelu, běžném v německy mluvících zemích - tedy komor s povinným členstvím a širokými pravomocemi, které do té doby vykonával stát. Výsledek? Řada prestižních profesí se po letech komunistické devastace vrátila přímo do středověku. Kdo má to štěstí (tu smůlu?), že vystudoval obor, který si zrovna vynutil zastřešení komorou, má na vybranou: "Jsi s námi - anebo nejsi vůbec!" Svět profesních komor v českém podání přitom musí postrádat logiku i pro toho, kdo není přímo tržním fundamentalistou. Vždyť o bytí a nebytí každého zubaře, auditora či architekta rozhodují ti, kdo jsou jeho přímými konkurenty. Bylo by logické, kdyby o povolení nové pekárny ve městě rozhodovala komora (dosavadních) pekařů? Všichni lékařští či notářští funkcionáři ale své cechovní zájmy dovedně halí do vznešených slov o ochraně spotřebitele, odbornosti v "jedinečných" profesích či přímo o občanské společnosti. Je to snazší než vybudovat komory dobrovolné a prestižní, jejichž glejt by byl v každé ordinaci či lékárně věcí cti.
Lidové noviny, 27.4.2002
Autor: Miroslav Korecký

Lékařské odbory odmítají omezení pravomocí komor

Praha (ČTK) Návrh poslance ODS Marka Bendy na omezení pravomocí profesních komor lékařů, lékárníků a stomatologů je podle předsedy Lékařského odborového klubu (LOK) Milana Kubka v rozporu s doporučením Rady Evropy. Benda chce, aby sněmovna při projednávání transplantačního zákona do něj přidala paragrafy, které zruší povinné členství v komorách. Tím by část rozhodování o lékařích přešla z komor na stát. "Svoboda lékařského stavu je ohrožena. Návrh směřuje k likvidaci profesních organizací, jimž chce do budoucna zabránit hájit sociální a hospodářské zájmy členů," uvádí Kubek v otevřeném dopise poslancům. Pokud poslanec Benda najde podporu v ODS, bude to podle Kubka krok na cestě k likvidaci občanské společnosti a nahrazení pluralitní demokracie státním dirigismem.
Mladá fronta Dnes, 27.4.2002


Spor Ratha s Klausem

Televize Prima, 27.4.2002
Autor: Kateřina Causidisová a Zuzana Dastychová
Moderátor: Dana Makrlíková
Moderátor (Dana Makrlíková):

Prezident České lékařské komory David Rath se dostal do ostrého sporu s předsedou ODS Václavem Klausem. Poslanci jeho strany totiž chtějí, aby členství v odborných komorách nebylo povinné tak, jak je tomu dosud. ČLK ale proti tomu protestuje a tvrdí, že to ohrožuje její existenci.
"Členství v profesních komorách by mělo být pro lékaře prestiží, a ne povinností," tvrdí poslanec Benda. ČLK ale kontruje: "Chcete nás zničit."

Marek Benda, ODS, poslanec:
Nejsem vůbec překvapen křikem všech šéfů lékařské komory, kteří se naučili , že nemusí nic dělat.

Prezident komory David Rath považuje celou věc za cílený útok ze strany Václava Klause. V tomto otevřeném dopise Václavu Klausovi David Rath uvádí, že se jedná o faktickou likvidaci profesních komor, která v Evropě nemá obdoby. Předsedu Poslanecké sněmovny přirovnává doslova ke Klementu Gottwaldovi.

David Rath, prezident ČLK:
Útočí na existenci 111 let staré instituce a jen dva lidé ji zrušili. Byl to Klement Gottwald a nyní Václav Klaus.

Václav Klaus, předseda ODS:
Míra drzosti, urážlivosti a darebáctví, kterou předvádí pan Rath, přesahuje opravdu všechny meze a jenom štěstí, že tady nestojí vedle mě. Dal bych mu pár facek.

Další jednání komor v této záležitosti jsou naplánována na toto pondělí.

                                                       zpět