Zdravotníci dostanou přidáno více

Lékaři, sestry a další státní zdravotnický personál budou mít od března na výplatní pásce vyšší částky, než čekali. Vedle jedenáctiprocentního růstu tarifních platů, na němž se dohodla vláda s odbory pro celou veřejnou sféru, se jim ještě o sedm procent zvedne zvláštní příplatek, který zohledňuje odpovědnost a náročnost profese. Domluvili se na tom včera zástupci odborů v resortu s ministrem zdravotnictví Bohumilem Fišerem.
Většina zdravotníků je totiž placena z veřejného zdravotního pojištění a podle údajů Ministerstva zdravotnictví letos získají nemocnice na úhradách od zdravotních pojišťoven o 3,7 miliardy korun více na osobní náklady než loni.
"Po odečtení zdravotního a sociálního pojištění, které musí odvádět, by tak měly mít 2,6 miliardy na platy zaměstnanců," uvedl předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. Vicepremiér vlády Vladimír Špidla prý potvrdil, že budou peníze na dohodnuté zvýšení pro všechny zdravotníky. Tedy i pro tu menšinu, která je placena ze státního rozpočtu, což jsou například zaměstnanci hygienických stanic. Jde asi o 200 miliónů korun.
Zdravotnické odbory navrhovaly při včerejším jednání zvýšení příplatku o osm procent, ale s tím neuspěly. Lékařský odborový klub už delší dobu avizoval, že požaduje desetiprocentní nárůst a chtěl navíc vyšší rizikový příplatek. Vedení klubu na podzim prohlašovalo, že to ministr Fišer slíbil a pokud všechno nesplní, budou uvažovat o stávce. "Za daných možností je to maximum, čeho jsme mohli dosáhnout," řekl nyní předseda LOK Milan Kubek. I tak čeká zdravotníky celkově vyšší růst mezd než loni.
Dosud mají speciální příplatek ve výši deseti procent (učitelé 8 procent, státní úředníci 25 procent). Pro zdravotníky bude zvýšen nařízením vlády, jehož návrh by měl předložit kabinetu vicepremiér Špidla. (ika)
Zdroj: Hospodářské noviny
Datum vydání: 29.1.2002

                                                                   zpět