Co je koenzym Q10
Zdroj: Haló noviny
Datum: 12.11.1999
Podtitulek: RADÍ VÁM LÉKAŘ
Redaktor: MUDr. JOSEF MAINZ
Rubrika: SERVISNÍ ZPRAVODAJSTVÍ
Strana: 05

Tato látka je nezbytná pro tvorbu energie v každé živé buňce, a tudíž je nepostradatelná pro život. Zčásti ji dostáváme již v hotové formě ve stravě, větší část si však organismus musí vyrobit sám v jaterních buňkách. K přirozeným zdrojům koenzymu Q10 patří maso, především z mořských ryb, jako jsou sardinky nebo makrely, celozrnné produkty, ořechy a zelenina, např. brokolice a špenát. Má to jeden háček. Abychom do organismu dostali 30 mg Q10, museli bychom sníst např. 400 g sardinek, což představuje nadbytečný přísun kalorií i toxických látek, kterými je moře přesyceno. Vlastní produkce koenzymu Q10 v játrech je však také omezená. Nelze ji ničím zvýšit a s věkem klesá tak, že po čtyřicítce máme v těle pouze jeho poloviční množství. Naštěstí jej lze doplňovat potravinovým doplňkem.

Koenzym Q10 a zdraví
Jeho tajemství, za jehož odhalení byly uděleny dvě Nobelovy ceny, spočívá ve dvou hlavních vlastnostech, které se navzájem doplňují. Koenzym Q10 proniká do buněčných mitochondrií. V nich se základní složky potravy přeměňují na látku zvanou ATP (adenosintrifosforečná kyselina), která je pohotovým zdrojem energie. Bez ní buňky ztrácejí vitalitu, slábnou, rychleji stárnou a mnohem nesnadněji plní své role. Koenzym Q10 působí jako silný antioxidant. Likviduje tzv. volné radikály, které jsou velmi agresivní a poškozují struktury buněk a další důležité látky. Koenzym Q10 mj. brání oxidaci cholesterolu volnými radikály, a tím jeho usazování v cévách. Tyto dvě vlastnosti umožňují Q10 účinnost v mnoha životních pochodech a výhodnost jeho preventivního a léčebného použití.

Kdy nám může koenzym Q10 obzvláště pomoci?
Především s přibývajícím věkem způsobuje úbytek vlastní produkce zvýšenou únavu, nižší výkon srdce a vyšší riziko výskytu zhoubných novotvarů. Roste nebezpečí arteriosklerózy a infarktu. Snížená koncentrace koenzymu Q10 v buňkách dásní a vysoká koncentrace volných radikálů kolem kořenů zubů, ohrožených paradentózou, jsou častou příčinou neúspěchu standardní léčby. Přetížený srdeční sval má přirozeně zvýšenou potřebu energie a ochrany před volnými radikály. Proto zde velmi prospívá zvýšený přívod koenzymu Q10, a to jak léčebně, tak preventivně. Významně zvyšuje také úspěšnost operací srdce a pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku, často umožňuje snížit dávky léků. Je velmi vhodný pro diabetiky.

Je koenzym Q10 dopink?
I když jej také úspěšně užívají sportovci, jeho účinek nemá s dopinkem nic společného. Nevzniká na něj návyk a po jeho případném vysazení se organismus vrátí pouze do předchozího stavu. V poslední době stoupá zájem o koenzym Q10 i mezi lékaři. Na letošním pražském kongresu o koenzymu Q10 se sešlo přes 1000 českých lékařů a dalších několik tisíc požádalo o souhrn přednesených sdělení. Přednášejícími na sympoziu, které pořádala Pharma Nord, byli přední odborníci ze Skandinávie. Pharma Nord, která je v současné době největším světovým výrobcem potravinového doplňku s obsahem koenzymu Q10, je také známa svou rozsáhlou podporou výzkumu a soustavnou inovací svých produktů podle nejnovějších poznatků vědy. Její výrobek Bio-Quinon Q10 obsahuje koenzym Q10 smíšený se sójovým olejem a naplněný v měkkých želatinových tobolkách. Testováním se prokázala největší stabilita tohoto přípravku i nejvyšší vstřebatelnost. To potvrzuje i zkušenost samotných pacientů.
Koenzym Q10 se v dnešní době stává nejen užitečným pomocníkem lékařů, jimž pomáhá zlepšovat výsledky léčby, ale i významným prostředkem zvýšení kvality života.
MUDr. JOSEF MAINZ,CSc., Pharma Nord

zpět